Skip to Content

Awards

KTSW Awards

College Broadcasters Inc. National Student Electronic Media Convention, October '15

  • Finalist – Best Audio Promo
    • Sydney Huddleston & Samuel Herbert – “Pokes” Promo
  • Finalist – Best Audio Sports Play-by-Play
    • Warren Schorr & Jason Harris –"Texas State Bobcat Baseball vs. Baylor"

Texas Intercollegiate Press Association Convention, April '15

  • Sweepstakes Award - Radio - KTSW-FM 89.9
  • 1st place - Radio Commercial, PSA, Promo - Colton Matocha, Evgeny Agarkov
  • 1st place - Radio Production - Daniel Fickman
  • 2nd place - Radio Documentary - Marissa Castro
  • 2nd place - Radio Sportscast - Zac Covey, Jason Harris, Marvin Parker, Miracle Robinson
  • 3rd place - Radio Sportscast - Warren Schorr, Ishmael Johnson, Marvin Parker
  • 3rd place - Radio Documentary - Matthew Hamill
  • Honorable Mention - Radio Commercial, PSA, Promo - Emily Reas
  • Honorable Mention - Radio Feature Story - Allie Ibarra
  • Honorable Mention - Radio Overall Excellence - KTSW News Staff

College Media Association National College Media Convention, November '14

  • 1st Place – Best Podcast
    • Sydney Huddleston – “Show and Tell: Unicycle Football”
  • 2nd Place – Best Radio Promo/PSA
    • Emily Reas – “Cyber Security Awareness”

College Broadcasters Inc. National Student Electronic Media Convention, October '14

  • Finalist – Best News Reporting
    • Jordan Gass-Poore’ – “Wild Rice Festival”
  • Finalist – Best Social Media Presence
    • Brenda Maya

Texas Intercollegiate Press Association Convention, April '14

  • 1st Place – Commercial, PSA—Radio
    • Colton Matocha, Evgeny Agarkov – “Flu Prevention”
  • 1st Place – Production—Radio
    • Taylor Woods, Josue Plaza, Sarah McGriff, Evgeny Agarkov – “Stuck on a Bus: Final Episode”
  • 2nd Place – Best Recurring Podcast—Online Division 1
    • David Cavazos – “Revolutions”; Monica Solis – “Threads”
  • 2nd Place – Overall Excellence—Radio
    • John Beck, Joe Pool, Becca Roberts, Ana Vaso, Olympia Mendoza – “KTSW Newscast”
  • 3rd Place – Best Web Site Navigation—Online Division 1
    • Fernando Espinosa, Brandon Van Slyke
  • Honorable Mention – Feature Story—Radio
    • Sierra King – “Therapy Dogs”
  • Honorable Mention – Best Multimedia Package—Online Division
    • Matt Alvarez – “Having Said That”
  • Honorable Mention – Single Public Affairs Program—Radio
    • Matt Alvarez, Haley Brown, Harrison, Keesee, Isamar Terrazas, Lorenzo Almanza, Reynaldo Leanos, Jr. – “In the Public Interest: Campus Politics”

College Broadcasters Inc. National Student Electronic Media Convention, November ’13

  • Finalist – “Best Station Imaging”
    •  Alex Frank
  • Finalist – “Best Student Media Website”
    •  Brandon Van Slyke

College Media Association, Fall ’13


Texas Intercollegiate Press Association Convention, 2013


College Media Advisers Convention, Fall ’12

  • “Best Promo” Pinnacle Award - Evolution
    • Ronnie McCaskill – Production Assistant

College Broadcasters Inc. National Electronic Media Convention, Fall ’12

  • Best Community Involvement – MR Fest – KTSW 89.9’s 5th Annual My Radio Fest
    • Daniel Hughes - Promotions Director
    • Lauren Johnson - Assistant Promotions - Street Team Coordinator
    • Anna Lemmons - Assistant Promotions - Social Media
    • Danny Recio - Assistant Promotions - PR
    • Justin Block - Assistant Promotions - Creative Committee Director
    • Jennifer Kelly - Station Manager / MR Fest Graphic Designer
    • Taylor Wood - Volunteer Coordinator
       
  • “Best Public Service Announcement – Texting and Walking”
    • Andrea Himede – Production Assistant
       
  • “Best Feature – Party Culture – In the Public Interest” (Public Service Program)
    • Reporters: Kenn Zuniga, Chris Eudaily, Audee Salinas, Hady Mawajdeh, Zach Mayer, Matt Alvarez
       
  • “Best Feature – Here’s What’s Up - Kweller” (News Feature Reporting)
    • Hady Mawajadeh – Segment Producer

RadioFlag Radio Star Awards, Spring ’12

  • Best Music Show – Chris Green, Siren Sounds

Texas Intercollegiate Press Association Convention, April ’12

  • 3rd place – Radio: Feature Story – Jill Ament
  • 1st place – Radio: Spot Commercial, PSA or Promo Announcement – Lauren Johnson
  • 3rd place – Radio: Spot News – Chelsi Smith
  • 2nd place – Radio: Single Public Affairs Program – “In the Public Interest” – Kenn Zuniga, Chris Eudaily, Matt Alvarez, Hady Mawajdeh, Sarah Vasquez
  • 2nd place – Radio: Best Overall Newscast – KTSW News Department
  • 3rd place – Radio: Documentary – Sonia Onescu
  • 2nd place – Radio: Production – Jordan Buchoz
  • 2nd place – Radio: Sportscast – Weston Warner, Sam Howell, Mason Robinson
  • 3rd place – Radio: Sportscast – Weston Warner, Fletcher Rutland, Mason Robinson

Society of Professional Journalists National Mark of Excellence Awards, May ’11

  • Finalist - Radio In-Depth Reporting-4 year College/University
  • Chris Eudaily, KTSW-FM 89.9, Texas State University, Blind Students

Society of Professional Journalists Mark of Excellence Awards, Region 8, April ’11

  • 1st place - Radio In-Depth Reporting-4 year College/University
    Chris Eudaily, KTSW-FM 89.9, Texas State University, Blind Students
  • 2nd place - Radio In-Depth Reporting-4 year College/University
    Sonia Onescu, KTSW-FM 89.9, Texas State University, Native American Student Association
  • 3rd place - Radio In-Depth Reporting-4 year College/University
    Chris Eudaily, KTSW-FM 89.9, Texas State University, Zero Tolerance

Texas Intercollegiate Press Association Convention, April ’11

  • Sportscast
    • 3rd place - Luke McBroom, Rion Hamilton, Karl Schoening - TSU vs. Jackson St.
    • Honorable Mention - Luke McBroom, Andrew Vizzone, Mason Robinson - SMHS vs. Bastrop
  • Spot, PSA, Promo
    • 2nd place - Corey Zoller - "Register to Vote"
  • Spot News
    • 1st place - Genna Eneman - "Random Theater"
    • 2nd place - Kenneth Zuniga - "Recycling"
  • Documentary
    • 3rd place - Sonia Onescu - "Native American"
  • Feature Story
    • Honorable Mention - Chris Eudaily - "Vineyards Stomp"
    • 3rd place - Sonia Onescu, Chris Eudaily, Lauren Taylor, Louise Armstrong, Ariana Salinas - In the Public Interest "Thanksgiving"
  • Production
    • 3rd place - Mark Brown - "The Gimme Boys"

Collegiate Broadcasters Inc. National College Media Convention, October ’10

  • 1st place – Best Station Promotion – MR Fest (Jenn Kelly)

Houston Press Club Lone Star Awards, June ’10

  • 3rd Place – Student Broadcast – News, Sports or Feature Story – (Kelsey) Lauren Taylor

Texas Intercollegiate Press Association Convention, April ’10

  • 2nd place – Radio Sportscast – Will Butler, James McNeal
  • 1st place – Radio Public Affairs – In the Public Interest “Obsession” - Andrew Reyna, Denim Pittman, Katie Christopher, Rhe-Anne Cannady, Louise Armstrong

Society of Professional Journalists Mark of Excellence Awards, Region 8, March ’10

  • 2nd place – Radio In-Depth Reporting – In the Public Interest “Obsession” – Andrew Reyna, Denim Pittman, Katie Christopher, Rhe-Anne Cannady, Louise Armstrong
  • 2nd place – Radio Feature - Andrew Reyna – “Pathology”

Collegiate Broadcasters Inc. National College Media Convention, October ’09

  • 1st Place – Best Technical Production – James Wilson “War Torn” radio drama
  • Finalist – Best DJ – Jonathan Valdez and Amanda Duggan - Orange Juice & Biscuits
  • Finalist – Best PSA – Brian Sevier “Computer Recycling”
  • Finalist – Best PSA – Computer Recycling – Brian Sevier
  • Finalist – Best PSA – Animal Shelter – James Wilson
  • Finalist – Best Regularly Scheduled Program – Jonathan Valdez & Amanda Dugan - - Orange Juice & Biscuits

Texas Intercollegiate Press Association Convention, April ’09

  • 3rd Place – Commercial/PSA/Promo – Laura Gaskill & Noel Fisher
  • 1st Place – Documentary – Adam Swank
  • Honorable Mention – Documentary – Andrew Russell
  • 1st Place – Public Affairs Program - Maricela Casados, Chase Rogers, Frances Rendon, Andrew Russell, Mitch Shubert, Stephanie Harvey
  • 1st Place – Production – Chance Ramsey
  • 2nd Place – Spot News – Chris Sells
  • 3rd Place – Spot News – Ansel Hildebrand
  • 2nd Place – Overall Newscast – Louise Armstrong, Kaitlin Walsh
  • Honorable Mention – Sportscast – Dalton Sweat, Michael Gebhard

Society of Professional Journalists Mark of Excellence Awards, Region 8, March ’09

  • 2nd Place - Radio Feature – “Iconic” - Andrew Russell
  • 3rd Place - Radio Feature - Million Musician March” - Adam Swank

Collegiate Broadcasters Inc. National College Media Convention, October ’08

  • Winner - Best Technical Production - Saul "Trey" Ramirez - "Lover’s Lane" radio drama
  • Finalist - Best Student Media Website - Corey Nemec - ktsw.net/ktsw.txstate.edu
  • Finalist - Best Feature - KTSW News Staff - "In the Public Interest" public service program - "
  • Political Candidates and Issues Part 2"

Austin Chronicle Best of Austin Awards ’08

  • Best Way to Keep Your Frequency Modulated

Society of Professional Journalists Mark of Excellence Awards, September ’08

  • Finalist – Mark of Excellence Award – “Paranormal” – Adam Swank

Houston Press Club Lone Star Awards, June ’08

  • Finalist - Broadcast TV & Radio News, Sports or Feature Story – Lauren Corbut, Adam Swank

Texas Intercollegiate Press Association Convention, April ’08

  • 3rd Place – Overall Newscast – Adam Swank, Matt Petmecky
  • 1st Place – Documentary – Adam Swank
  • Honorable Mention – Documentary – Patrick Barrett, Erica Hernandez
  • 2nd Place – Spot Commercial, PSA, Promo – Scott Schoenmaker, Nicolle Orozco, Nick Kukowski
  • 2nd Place – Public Affairs Program – In the Public Interest – Courtney Hodges, Lorraine Longoria, Adam Swank, Cameron Ney, Alex Hering, Marc Speir, Lauren Corbut
  • 1st Place – Spot News – Sarah White
  • 2nd Place – Spot News – Lauren Corbut
  • 1st Place – Best Sportscast/Play-by-Play – Patrick Barrett, Michael Gebhard, Dalton Sweat, Ricky Lawson
  • 2nd Place – Best Sportscast/Play-by-Play – Cody Flack, James McNeal
  • Sweepstakes Award – Radio Division

Society of Professional Journalists Mark of Excellence Awards, Region 8, March ’08

  • 1st Place – Radio Feature – Adam Swank – “Paranormal”

William Randolph Hearst Foundation – Hearst Awards - January ’08

  • 10th Place – Radio Broadcast News Feature – Adam Swank – “Paranormal”

Collegiate Broadcasters Inc. National College Media Convention, October ’07

  • 1st Place – Best Student Media Website - Cory Nemec, Chrystal McLaughlin
  • 1st Place – Best Sports Play-by-Play 2007 - Patrick Barrett, Cody Flack, Lawrence Goynes
  • Finalist – Best Regularly Scheduled Program - Jonathan Valdez, Adrienne Brown – “Orange Juice & Biscuits”

Texas Intercollegiate Press Association Convention, April ’07

  • 3rd Place – Radio Sportscast – Patrick Barrett, Cody Flack, Lawrence Goynes
  • 3rd Place – Radio Commercial, PSA, Promo – John Alter
  • 2nd Place – Public Affairs Program – Andrew Prudhomme, Shermayne Moody, Tiffany Jenkins, Natalie Kraus-Darden, Laura Morehead
  • 1st Place – Public Affairs Program – Shermayne Moody, Hannah Miller, Natalie Kraus-Darden, Laura Morehead, Erika Aguilar
  • 2nd Place – Radio Spot News – Erika Aguilar
  • 3rd Place – Radio Spot News – Brandy Williams
  • 2nd Place – Radio Documentary – Tiffany Jenkins
  • 3rd Place – Radio Documentary – Erica Hernandez

Society of Professional Journalists Mark of Excellence Awards, Region 8, March ’07

  • 1st Place – Radio Feature – Erika Aguilar – “Texas Music History Unplugged”
  • 3rd Place – Radio Feature – Colm Keane – “Female Wrestling”
  • 1st Place – Radio News Reporting – Erica Hernandez – What Will America Do About Immigration?”

William Randolph Hearst Foundation – Hearst Awards - January ’07

  • 7th Place – Radio Broadcast News Feature – Erica Hernandez – “What Will America Do About Immigration? & “Life as an EMT”

Collegiate Broadcasters Inc. National College Media Convention, October ’06

  • 1st Place – Best Documentary - Erika Aguilar – “Unplugged”
  • Finalist – Best Technical Production – Nate Seltzer – “Stealing Fire from Heaven”
  • Finalist – Best Technical Production - James Appel – “Tea Time”
  • Finalist – Best Station Promotion - Daniel Schulz-Behrend – “Lunchbox (Concert) Series”

Texas Intercollegiate Press Association Convention, April ’06

  • 1st Place – Radio Commercial, PSA, Promo – Daniel Sanford
  • 2nd Place – Radio Commercial, PSA, Promo – Nick Kukowski
  • Honorable Mention – Radio Feature Story – Danielle Madsen
  • 2nd Place – Overall Newscast – Jennifer Podraza, Mastin Kirksey
  • 2nd Place – Radio Spot News – Laura Jamison
  • 3rd Place – Radio Spot News – Britanni Sims
  • 2nd Place – Radio Public Affairs – KTSW News Staff
  • 2nd Place – Radio documentary – Natalie Kraus-Darden
  • 3rd Place – Radio Documentary – Erica Hernandez
  • 1st Place – Radio Sweepstakes Award

Collegiate Broadcasters Inc. National College Media Convention, October ’05

  • 1st Place – Best Promo for Station or Student Media Outlet - Daniel Sanford – “Methods of Relaxation”
  • Finalist - Best Promo for Station or Student Media Outlet - Nick Kukowski – “Shoo Bop”

Texas Intercollegiate Press Association Convention, April ’05

  • 2nd Place – Radio Sportscast – Brant Freeman, Joseph Casas, Cameron Kushwara
  • 2nd Place – Radio Commercial, PSA, Promo – Dustin Kinney
  • Honorable Mention – Radio Public Affairs – Christian Grisales, Michelle Merhar, Andrew Etuk, Mastin Kirksey, Justin Fuller

Collegiate Broadcasters Inc. National College Media Convention, October ’04

  • Finalist – Best Regularly Scheduled Program – KTSW Sports Staff – “Sportstalk Southwest”

City of San Marcos, June ’04

  • Community Service Award

Texas Intercollegiate Press Association Convention, April ’04

  • 1st Place – Radio Commercial, PSA, Promo – John McKallip – “Joe Robot”
  • Honorable Mention – Radio Commercial, PSA, Promo – Manny Escobar – “Chillin’ in Sri Lanka”
  • 3rd Place – Radio Sportscast – Brant Freeman, Jason Orts
  • 3rd Place – Radio Newswriting – Julie Daffern

Southwest Journalism Congress , November ’03

  • 1st Place – Best Sportscast - Brant Freeman, Jason Orts – “SWT vs. LSU”
  • 2nd Place – Best Sportscast - Jim Bob Breazeale – “SWT vs. McNeese State”
  • 2nd Place – Best Feature - Thomas McDonald – “Debesse Firing”
  • 1st Place – Best Spot Commercial, PSA or Promo – Alexis Patterson – “Little Black Book”
  • 2nd Place – Best Spot Commercial, PSA or Promo - Manny Escobar – “Chillin’ in Sri Lanka”

Collegiate Broadcasters Inc. National College Media Convention, October ’03

  • Finalist - Best Promo for Station or Student Media Outlet - John McKallip – “Joe Robot”
  • 1st Place - Best Sports Play-by-Play - Brant Freeman, Jason Orts

Houston Press Club Lone Star Awards, June ’03

  • 1st Place - Best Student Radio Station

Collegiate Broadcasters Inc. National College Media Convention, October ’02

  • 1st Place – Best Technical Production – Meiyee Tam – “American Lung Association”
  • 1st Place – Best Promo for Station or Student Media Outlet – Priscilla Stanley – “Get ’Em While They’re Young”

City of San Marcos, 1998

  • City of San Marcos Community Service Award

National Association of College Broadcasters, 1997

  • Special Recognition – Sports Story – Angela Vernengo

National Association of College Broadcasters, 1995

  • Community Service Award – “Political Forum 1994”